Forum Doom Trooper

Pozostałe => Ziemia Niczyja => Wątek zaczęty przez: Jerry w Marzec 02, 2018, 12:55:27 pm

Tytuł: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Jerry w Marzec 02, 2018, 12:55:27 pm
Każdy wymyślony świat ma swoje korzenie w naszym Universum. Także Doom Trooper.
Autorzy gry nie mogli wymyślić wszystkiego od podstaw i czerpali pełnymi garściami z historii.
W tym wątku proponuję umieszczać historyczne źródło pochodzenia nazw kart - z wyjaśnieniami.
Na początek MANIFEST DESTINY.
Tłumaczy się jako OBJAWIONE PRZEZNACZENIE.  Sformułowanie użyte po raz pierwszy przez redaktora "Democratic Review" Johna O'Sullivana w lipcu 1845 roku (wg wiki). Była to doktryna, która dawała Amerykanom prawo do przejęcia całego kontynentu, bez uwzględniania praw tubylców. Koncepcja ta wynikała z protestanckiego "sole scriptura" (tylko Pismo), co można w skrócie tłumaczyć, że zbawieni mogą być tylko ci, którzy czytają Pismo św. A że Indianie nie umieli czytać, to i tak nie mieli szans na zbawienie. Więc nie należeli do tych, co mają "czynić Ziemię sobie poddaną".
Na stronie: http://www.pbs.org/opb/historydetectives/slideshow/manifest-destiny-and-the-indian-wars/
jest pocztówka z epoki: Angel of "Manifest Destiny" leading settlers across the West.
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Muleq w Marzec 03, 2018, 11:20:48 am
Poczułem się trochę wywołany do tablicy przez Jerrego, tym bardziej że nie miałem pojęcia że istnieje jakieś drugie dno w nazwie jednej z najbardziej pożądanych kart w tej grze  ;).

Jeżeli chcemy doszukiwać się historycznych inspiracji nazw kart w DT to przede wszystkim powinniśmy rzucić okiem na historię starożytnego Rzymu, gdyż to w niej tkwią korzenie bardzo wielu kart. Zacznę od mojej ulubionej postaci czyli PRETORIAN STALKER  ;D.

W republice rzymskiej od początku jej istnienia stworzony został jeden z najważniejszych urzędów jakim był pretor. Pretorzy odpowiadali za szeroko pojęte przestrzeganie prawa. Nazwa pochodzi z łacińskiego ?praeire? co oznacza dowodzić. Co ciekawe to jednak nie pretorzy raczej byli inspiracją do nazwy karty, a pretorianie czyli gwardia przyboczna cesarza, wprowadzona na stałe przez pierwszego cesarza Oktawiana Augusta. Mimo że słowa są bardzo podobne do siebie nie mają ze sobą nic wspólnego. Pretorianie pochodzą od słowa praetorium co oznacza schronienie dowódcy w obozie. W późniejszym okresie cesarstwa gwardia pretoriańska miała ogromny wpływ na wybór cesarzy, a wielu jej dowódców samemu mianowało się cesarzami. Zjawisko to uważane jest za jedną z przyczyn upadku cesarstwa rzymskiego, choć nie dawno słyszałem teorię mówiąca, że cesarstwo tak naprawdę nigdy nie upadło tylko się zakamuflowało i trwa do dzisiaj ;). 

Co do słowa Stalker zostało ono spopularyzowane przez braci Strugackich i ich kultową książkę ?Piknik na skraju drogi? opowiadającą o postapokaliptycznej rzeczywistości, w której ludzie zwani właśnie stalkerami wyprawiali się do stref zakazanych w poszukiwaniu niezwykłych przedmiotów, pozostałości po Obcych. 
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: pretorianstalker w Marzec 03, 2018, 04:00:55 pm
Może Muleq jakoś ciekawiej rozwiniesz temat, bo to nie moja bajka trochę.

Saladin. Twórcy gry zapewne chcieli stworzyć nefarytę o imieniu "al-Malik an-Nasir Salah ad-Dunja wa-ad-Din Abu al-Muzaffar Jusuf ibn Ajjub ibn Szazi al-Kurdi" ale się nie zmieściło na karcie więc dali Saladin... Po chwili zastanowienia, doszli do wniosku, że w sumie nie ma żadnego sensownego wytłumaczenia, dlaczego nefaryta miałby nosić imię muzułmańskiego przywódcy z XII wieku, więc uznali, że dadzą mu tak słabe zdolności, że karta nigdy nie trafi do talii turniejowej. Klątwa trzyma po dziś dzień i Saladin jeszcze na turnieju się nie pojawił (a przynajmniej nie pamiętam). ;)
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Muleq w Marzec 05, 2018, 05:03:45 pm
O Saladinie można jeszcze dodać że wg niektórych allegrowiczów jest to karta legendarna ;D

Historycznie zdecydowanie największym zwycięstwem Saladina była bitwa pod Hattin w 1187 roku, dzięki której muzułmanie zdobyli Jerozolimę i nie oddali jej aż do 1948 roku kiedy to powstało państwo Izrael.

Wracając do korzeni rzymskich. Kolejną nazwą zaadaptowaną na potrzeby DT jest KOHORTA. Nazwa pochodzi od jednostki armii rzymskiej liczącej różnie w różnych okresach miedzy 480 - 600 żołnierzy. Kohorty były największą częścią legionu i podzielone były na manipuły, a te z kolei na centurie. Co ciekawe centuria liczyła 80 żołnierzy, a nie jakby nazwa wskazywała 100, a na jej czele stali Centurioni i w ten sposób mamy wyjaśnioną nazwę kolejnego wojownika Legionu Ciemności, co prawda nie tak legendarnego jak Saladin ;D. 
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Jerry w Marzec 14, 2018, 08:21:40 pm
MUAWIHJE
Tego pana nie trzeba szerzej przedstawiać - apostoł obłędu i koszmarów.
Historycznie imię zapożyczone od arabskiego wodza.
Mu?awija ibn Abi Sufjan (ur. 602, zm. 680) ? założyciel dynastii Umajjadów, kalif 661-680. Kluczowa w jego karierze była bitwa pod Siffin, podczas której wojownicy Muawiji zatknęli na włócznie kartki z koranu, przez co jego przeciwnicy nie chcieli z nimi walczyć.
Dla szyitów (jest ich około 10% wśród islamistów) Muawije zdecydowanie jest czarnym charakterem. Stawiam na to, że jednym z twórców Warzona był jakiś szyita. ;)
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Qlig w Marzec 16, 2018, 06:30:49 pm
dawajcie dalej, dobrze się czyta :)
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: pretorianstalker w Marzec 17, 2018, 03:36:16 am
Z ciekawości wrzuciłem w google hasło Alakhai...

"Alakhai Bekhi (Alagai Bäki; born c. 1191, died after 1230) was a daughter of Genghis Khan and his first wife Börte.[1] She played significant role behind the scenes during her father?s lifetime.[2]"

Żeńskie imię - nie spodziewałem się. :D
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Muleq w Marzec 24, 2018, 10:23:57 am
Zbliża się Wielkanoc więc warto wspomnieć o dwóch nazwach nierozerwalnie związanych z tym największym chrześcijańskim świętem.

GOLGOTHA - wzgórze niedaleko Jerozolimy, na którym wg tradycji chrześcijańskiej miał zostać ukrzyżowany Jezus Chrystus. Dosłownie w języku aramejskim nazwa oznacza miejsce czaszek. Odpowiednikiem słowa Golgota jest łacińska kalwaria. Dla upamiętnienia męki Pańskiej w wielu krajach powstawały kalwarie ( stąd chociażby Kalwaria Zebrzydowska niedaleko Krakowa ). Legenda wspomina, że w jednej z jaskiń na Golgocie miała znajdować się czaszka Adama. W czasach Jezusa Golgota znajdowała się poza murami miasta, a Rzymianie wykonywali tam wyroki śmierci. Obecnie na wzgórzu znajduje się bazylika Grobu Świętego postawiona z rozkazu matki pierwszego chrześcijańskiego cesarza Rzymu Konstantyna Wielkiego.

MIOTACZ GEHENNY - GEHENNA - z hebrajskiego Ge Hinnom dolina położona niedaleko Jerozolimy. Pierwotnie była wysypiskiem śmieci oraz miejscem kremacji zwłok przestępców. Z czasem słowo to stało się synonimem piekła. Przed narodzinami Chrystusa w Gehennie miał stać piec, przekształcony na ołtarz, na którym składano ofiary z ludzi pogańskiego bogowi Molochowi. Wg tradycji żydowskiej w Gehennie ma się palić wieczny ogień nie dający jednak ani ciepła ani światła. Gehenna miała się składać z 7 warstw, a jedną z nich jest Szeol. 
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Muleq w Kwiecień 07, 2018, 09:24:09 am
Dzisiaj mniej historycznie ale za to literacko.

POUND OF FLESH - nazwa karty zapożyczona z dramatu W. Shakespeara "Kupiec Wenecki". Wspomniany funt ciała to zapłata jakiej zażądał za niespłacony dług żydowski lichwiarz Szajlok od swojego konkurenta kupca Antonio. Początkowy żart z czasem staje się alegorią krzywd żydowskich, tych prawdziwych i wyimaginowanych, których spłacenia z żelazną konsekwencją domaga Szajlok. Okazuje się że temat bardzo aktualny i ponadczasowy ;).
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Nekro w Kwiecień 09, 2018, 11:32:46 am
Dałby Ci za to lajka jakby można było.
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: pretorianstalker w Maj 02, 2018, 01:56:53 pm
Zastanawialiście się kiedyś na tym ciekawym tłumaczeniem karty Nimrod autocannon na Działko Myśliwy? Jeśli ktoś jest zainteresowany to odpowiedź znajdzie w Starym Testamencie - Księga Rodzaju, rozdział dziesiąty.
Tytuł: Odp: Doom Trooper - Historycznie
Wiadomość wysłana przez: Muleq w Maj 02, 2018, 04:57:00 pm
Łał!! Nigdy bym się nie spodziewał tak głębokiego znaczenia nazwy tej karty. Wielkie gratulacje dla osób, które tłumaczyły karty, a z drugiej strony niewiarygodne, że nie umieli sobie poradzić z przetłumaczeniem słowa use i play :D. Ciekawe również czy Winter tworząc ta kartę zdawał sobie sprawę do czego nawiązuje jej nazwa??