Marca 29, 2024, 03:27:03 pm

Autor Wątek: Ostateczne Natarcie  (Przeczytany 8031 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Ostateczne Natarcie
« dnia: Grudnia 21, 2013, 06:26:55 pm »

Co myslicie o takiej interpretacji tej karty?

"Moje zdanie jest takie że kiedy wykonujemy dodatkowy atak korzystając z tej karty podczas tury przeciwnika nie ma żadnych zbędnych komplikacji, tak samo gdy zrobimy to po naszym ataku w turze też ok, jednakże wydaje mi się że jeżeli uzyjemy tej karty na początku naszej tury to stracimy nasze ewentualne pozostałe akcje jako że akcja ataku musi być ostatnią akcją w turze."

Od razu zaznaczam że to nie jest moje zdanie tylko pytanie od jednej z osób z którą koresponduję i nie bardzo wiedziałem co odpowiedzieć na takie dictum ;). Jakos nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek pojawił się nam ten problem.
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 21, 2013, 10:44:56 pm »

Kiedyś się pojawił, aczkolwiek zdarza się to rzadko, bo zazwyczaj używanie tej karty przed innymi akcjami średnio ma sens. Zazwyczaj używa się jej jako dodatkowy atak na końcu tury lub w turze przeciwnika w odpowiedzi na jakieś jego ruchy. Nie mam instrukcji pod ręką, musiałbym poczytać żeby się wypowiedzieć. Zakładam, że pewnie pojawią się dodatkowe problemy typy - co jeśli użyjemy tej karty w fazie akcji, a co jeśli użyjemy jej jeszcze przed dobraniem na przykład? Jak złapię jakąś instrukcję to się wypowiem.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Nekro

  • phpBB Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2071
  • Coś W Dowolnej?
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 23, 2013, 12:12:57 am »

Zgadzam się z taką interpretacją tej karty.
Zapisane

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 23, 2013, 07:41:12 pm »

Jedyne dane jakie znalazłem nie wskazują na to aby taka interpretacja była oparta na czymś konkretnym. Nie ma nigdzie zasady, że po ataku nie można wykonać już żadnych innych akcji. Jest tylko zasada, że jeśli atak będzie pierwszą lub drugą akcją, pozostałe akcje zostają stracone - wyraźnie w odniesieniu do standardowych trzech akcji. A więc moim zdaniem żadne dodatkowe akcje ataku nie będące wykonywane jako standardowe akcje nie wpływają na pozostałe akcje. Jeśli powiedzmy rzucę Ostateczne przed dobraniem, tudzież po dobraniu, albo nawet w kroku drugim pomiędzy akcjami to nie widzę powodu żeby wpływało to na moje pozostałe akcje.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 24, 2013, 11:29:57 am »

Czyli w ten sposób na poczatku tury moge zamienić akcje z Inspiracji na akcje ataku ( przy założeniu że mam CL na stole ) a potem zrobic swoje normalne 3 akcje niekoniecznie ataki? Zawsze wydawało mi sie że do tego potrzebny jest Chaos na polu bitwy?   
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 24, 2013, 09:08:58 pm »

Z Inspiracji moim zdaniem możesz to wykonać bez Chaosu. Nie ma jasnych argumentów, które rozwiązują te wszystkie kombinacje w jeden pewny sposób. Problem tkwi w tym, że jeśli ktoś będzie chciał wykonać atak z dodatkowych źródeł, a potem wykonać normalne akcje nie będące atakami to nic mu nie zrobisz i nie zacytujesz nawet jakiegokolwiek fragmentu instrukcji żeby pokazać, że nie może tego zrobić.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 25, 2013, 08:37:26 pm »

Jak mam być szczery to mnie przekonuje tekst z instrukcji w którym wyraźnie zaznaczono jakie sa dwa wyjątki w wykonywaniu akcji. Jednym z nich jest zasada, że atak musi być ostatnią akcją jaką przeprowadzisz w swojej turze. Zasada ta została powtórzona po raz kolejny w innym miejscu instrukcji gdy dokładnie opisywana jest akcja ataku. Nie bardzo rozumiem jak w instrukcji, która z założenia jest zbiorem zasad ogólnych chciałbys żeby umieszczono wytłumaczenie dotyczące sytuacji wyjątkowych, do których dochodzi w wyniku zagrywania konkretnych kart np Ostatecznego natarcia. Żeby obejsc zasadę że atak jest ostatnią akcją w turze musiałby powstać dokładniesza karta, w której zaznaczono, że można zrobić inaczej. Taką kartą jest własnie Chaos na polu bitwy. Ostateczne natarcie daje tylko możliwosc dodatkowego ataku ale nie jest na nim napisane że przez to zasada z instrukcji ma nie obowiązywać. Dlatego uważam że jednak zagranie Ostatecznego natarcia itp w swojej turze powoduje że nic innego poza atakiem wykonać już nie bedzie można.
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 25, 2013, 11:26:58 pm »

Napisz gdzie ta zasada - ja na razie trafiłem tylko na to, że jeśli atak jest pierwszą lub drugą to tracisz pozostałe. Zaraz sam poszukam czegoś więcej.

EDIT: znalazłem w dwóch miejscach, ale wszędzie w odniesieniu do trzech standardowych akcji. Ciężko mówić o 'unused' actions w kroku pierwszym.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2013, 12:13:14 am wysłana przez pretorianstalker »
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 26, 2013, 10:44:08 am »

Strona 17 instrukcji angielskiej: "the ATTACK action (...) must be the last action you perform"

Powtórzę jeszcze raz. Instrukcja jest zbiorem zasad ogólnych. Nigdzie w instrukcji nie znajdziesz wzmianki o akcjach dodatkowych bo one wynikają z zapisu na konkretnych kartach. Żeby jakas zasada przestała obowiązywać musi być wyraźnie o tym napisane na karcie tak jak w przypadku Chaosu na polu bitwy. Dlaczego Ostateczne natarcie, które daje tylko mozliwosc przeprowadzenia dodatkowej akcji ataku miałoby powodować że zasada z instrukcji przestałaby obowiązywać ?
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 26, 2013, 07:05:45 pm »

Dziękuję za powtórzenie - rozumiem to doskonale od samego początku, ale jak zawsze nie raczyłeś odnieść się do argumentu, że zasada ta dotyczy akcji w fazie wykonywania akcji. Nie cytuj wyrwanego z kontekstu zdania, bo dalej masz wyjaśnienie o co chodzi. A więc jeśli wykonasz atak w pierwszej lub drugiej akcji to tracisz pozostałe. Nie odpowiedziałeś jak można stracić 'unused' actions przed fazą wykonywania akcji. Czy w ogóle można mówić o 'unused actions' przed krokiem 2. Moim zdaniem nie.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 26, 2013, 10:44:15 pm »

Otóż nie ;). Zasada dotyczy wykonywania akcji podczas swojej tury. Ty skoncetrowałes się na sformułowaniu "unused actions" a ja na "the last action you perform" ale oba zwroty dotyczą tury gracza. Skoro tura zaczyna się podczas kroku pierwszego ( a może nawet wczesniej ) to wg mnie można mówić o "unsued action" przed krokiem drugim. Teraz Ty odpowiedz na moje pytanie: Dlaczego Ostateczne natarcie, które daje tylko mozliwosc przeprowadzenia dodatkowej akcji ataku miałoby powodować że zasada z instrukcji przestałaby obowiązywać ?

Ps.
Żeby nie przeciągać dyskusji. Ja podałem swoje argumenty. Czekam na opinie innych.
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 28, 2013, 04:16:49 pm »

Nie skupiłem się na unused actions, ale na tym, że zasada ta dotyczy generalnie akcji w fazie wykonywania akcji co dość jasno wynika z zapisu w instrukcji, a więc dodatkowe akcje uzyskane dzięki innym kartom moim zdaniem nie mają z nią związku. I użycie Ostatecznego w kroku dobierania nie spowoduje, że stracisz opcję wykonywania akcji w kroku drugim. Takie jest moje zdanie w tej kwestii. Też chętnie bym usłyszał opinię innych ;)
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 28, 2013, 10:16:18 pm »

No to obaj zgadzamy sie że zasada dotyczy tury gracza ( zresztą nie wiem jak instrukcja mogłaby opisywać cos innego ). Nie rozumiem tylko dlaczego uważasz, że dodatkowe akcje, które wykonasz w swojej turze dzięki zagraniu różnych kart mają omijać zasady z instrukcji skoro nic o tym na nich nie napisano?

Równie dobrze możnaby uznać, że akcje z Inicjatywy lub Księgi praw skoro są dodatkowe to nie podlegają zasadom z instrukcji, a tego chyba nie proponujesz?

« Ostatnia zmiana: Grudnia 28, 2013, 10:20:25 pm wysłana przez Muleq »
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 29, 2013, 10:22:19 pm »

Ja cały czas mówię, że zasada nie tyle dotyczy tury gracza co kroku drugiego. Ostateczne daje akcję w dowolnym momencie, a Inicjatywa, Żądza krwi czy Księga dodatkowe akcje w kroku drugim. Jeśli masz cztery akcje w kroku drugim to wykonanie ataku w akcji drugiej spowoduje, że tracisz niewykorzystane akcje. Ostateczne nijak ma się do tej zasady ;)
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Ostateczne Natarcie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 30, 2013, 08:36:35 am »

A Krok 2 kiedy ma miejsce jak nie podczas tury gracza? Jakie ma znaczenie czy atak będzie w Kroku 2 czy wczesniej? Wszystko to dotyczy tury gracza i dlatego Ostateczne natarcie wykonane przed Krokiem 2 jak najbardziej podlega zasadzie jeden atak na turę.   
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)