Kwietnia 19, 2024, 04:14:39 pm

Autor Wątek: Ujawnienie przeznaczenia  (Przeczytany 3509 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Ujawnienie przeznaczenia
« dnia: Lipca 22, 2006, 09:26:17 pm »

Żeby uniknąć wszelkich wątpliwości przed turniejem - karta ta napewno pojawi się nie raz i nie dwa ;)
1.Jest to karta pozostająca w grze! Był to pewnego rodzaju problem, część uważała, że powinna zostawać inni, że jest odrzucana i efekt jest stały, ale w oficjalnej wersji była ona kartą dołączaną do gry. Kiedyś powiedziałem, ze przyjmujey do niej erratę, bo jest problem. Z tego tekstu wyniknęły kolejne problemy bo errata zmienia więcej niż byśmy chcieli.

2.Kartę tą mozna zagrać tylko i wyłącznie na początku kroku dobierania! Mimo tego, ze errata mówi, że można ja zagrać w dowolnym momencie, to nie jest to errata wynikająca z błędu w tłumaczeniu, a errata powstała już po stworzeniu drugiej edycji gry i podaje ona dokładny zapis z drugo edycyjnej wersji karty. Nie gramy jednak w drugą edycję i nie zmieniamy kart na wersje właśnie z tej edycji - pojawiłby się wtedy problem, które zmienić, a które zostawić. Żeby bylo jasne - karta pozostaje w wersji pierwszo-edycyjnej, gdyż zapis mówiący o tym kiedy mozna jej użyć jest jasny i nie stwarza problemów - tak zawsze było w pierwszej edycji i nie ma sensu tego poprawiać.

Karta działa więc tak jak na niej napisano, ale pozostaje w grze.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Czysiaczek

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 54
  • Umiesz liczyc, licz na siebie.
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Września 09, 2009, 08:16:32 pm »

Czy jeśli w mojej turze odrzuciłem "ujawnienie..." przeciwnikowi, a on ma więcej niż 7 kart na ręku, to musi automatycznie odrzucić tyle kart, aby mieć 7??
Zapisane

Pako

  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 577
  • Legionista
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Września 09, 2009, 11:24:59 pm »

Nie. Maksymalnie 7 kart może mieć na koniec swojej tury.
Zapisane
Zasady warszawskie

Cytat: Paul Beakley
Beg, borrow or steal every Manifest Destiny you can find (...)

Lapson

  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 458
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Września 26, 2010, 03:13:04 pm »

Już dawno zauważyłem że wszyscy grający zagrywają jedno Ujawnienie po drugim w tej samej turze. W większości karcinek początek jest jeden. Podobnie mówi logika :P Dlatego wedle tej zasady powinna być możliwość zagrania tylko jednego ujawnienia na turę. Ciekawi mnie co inni gracze na to?
Zapisane

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Września 26, 2010, 04:09:55 pm »

W DT zazwyczaj jest tak, że dana faza tury trwa aż do momentu kiedy wszyscy nie powiedzą pas. Wyjątkiem są karty zagrywane "natychmiast po" - w tym wypadku można zagrać tylko jedną taką kartę. Inaczej możnaby się kłocić, czy jak zagram ujawnienie to ktoś może mi zagrać np Przerwanie linii i takie tam kwiatki.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Lapson

  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 458
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Września 26, 2010, 06:10:17 pm »

No i właśnie o to mi chodzi  ;D Skoro w jednym momencie trzymamy się jakichś zasad to w innym także powinniśmy.
Zapisane

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Września 26, 2010, 06:48:18 pm »

Jakich zasad, przepraszam bardzo? Natychmiast to natychmiast. W kroku pierwszym, drugim, na początku tury, po odrzuceniu, przed odrzuceniem - to troszkę coś innego.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Lapson

  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 458
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Września 26, 2010, 10:03:07 pm »

No sądzę że początek to początek. Pojęcie tak samo łatwe do zinterpretowania jak i natychmiast. Początek dowolnej fazy zawsze jest jeden :)

Generalnie nie chodzi mi o to aby się wykłócać :) Raczej chciałem zapytać czy inni mają podobne zdanie. Jak już wspominałem np Lotr początek jest jeden i liczne działania można zrobić na początku jakiejś fazy czyli tylko raz.
Zapisane

Qlig

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 708
  • Władca Pechów
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Września 26, 2010, 10:28:37 pm »

Lapson dobrze gada.
Zapisane
ktoś będzie miał przerażającego pecha...

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Września 26, 2010, 10:44:01 pm »

Zasadniczo początkiem tury w DT jest krok 1. Krok 1. składa się z fazy przed dobraniem i dobierania. Nie znam innego początku i zasady nic o nim nie mówią. Można dołożyć jakiś "początek", można dołożyć "koniec" czyli miejsca gdzie można zagrać tylko jedną kartę, ale jeśli jest więcej kart zagrywanych w tych fazach i mogą być one rzucane przez różnych graczy to będzie niezły error. Ktoś rzuca sobie ujawnienie i blokuje możliwość zagrania innym graczom karty w danej fazie bo to już nie początek. Nie wiem jak jest w LOTR, ale skoro mówisz, że tak jest to widocznie jest to gdzieś w zasadach ujęte. W DT nie ma nic takiego. Poza tym nie jestem wcale przekonany czy zapis "at the begining" oznacza ściśle jeden punkt na osi czasu, a nie własnie całą fazę :) Skoro zasady nie ujęły "początku" jako miejsca na jedno działanie to niekoniecznie wcale w tym wypadku taka intereptacja z czegokolwiek wynika... Ani z logiki ani z zasad Lotr'a.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Kniewniak

  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 09, 2010, 04:41:41 pm »

A co z zagraniem Podwojenia czasu gdy na stole jest ujawnienie? Karta odrzuca Ujawnienie i na odwrót, ale czy tylko gdy zagra ją gracz który ma na stole ujawnienie? Czy mozna w ten sposób zdjąc ujawnienie innego gracza? Czy musi być zagrane w monencie jak wychodzi ujawnienie czy jak juz znajduje sie na stole? tak jak np. zakłocenia.


Co do tego co napisał PAKO - jak zdejmujemy komus Ujawnienie, do dlaczego miałby mieć np. 9 kart na rece do konca swojej kolejnej tury jeśli nie ma na stole karty która mu na to pozwala? Moim zdaniem powinien zaraz po zejsciu Ujawnienia odrzucic kart tyle, by mial ich 7. A teraz jeszcze jedno - oczywiscie uznając ze wersja którą napisałem byłaby poprawna, to czy po zdjęciu Ujawnienia, gracz który musiałby odrzucić kary, może zagrać cos w dowolnym momencie? Np. niesubordynacje?



« Ostatnia zmiana: Listopada 09, 2010, 04:52:03 pm wysłana przez Kniewniak »
Zapisane

Diablerist

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1502
  • Valpurgius?
    • Zobacz profil
Odp: Ujawnienie przeznaczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 09, 2010, 05:00:36 pm »

Na angielskim Podwojeniu jasno stoi, że odrzucone zostaje własne Ujawnienie.

Co do drugiej części, to nie ma zasady ograniczającej ilość kart na ręce. Dopiero w Kroku 3 zasady nakazują zejść do odpowiedniej ilości.
Zapisane