Kwietnia 26, 2024, 06:05:04 pm

Autor Wątek: Iluzja  (Przeczytany 5017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Iluzja
« dnia: Lipca 24, 2007, 06:45:18 pm »

Jak sądzicie - można wykorzystać Iluzję w momencie kiedy nie możemy się schować? Chodzi mi o wykorzystywanie połowy efektu daru. Miałem ostatnio taką sytuację że Alakhai w Czołgu chciał się posłużyć Iluzją. W jednym zdaniu pisze, że może przerwać walkę i musi się natychmiast ukryć. Co w takim wypadku powinno się stać? Wykorzystuje pół efektu? Kiedyś była już jakaś dyskusja na temat wykorzystwania połówek, ale nie pamiętam czego dotyczyła... jakby ktoś miał jakiś przykład karty, która pociąga za sobą różne efekty i da się jednego z nich uniknąć to niech poda ;) No i oczywiście piszcie co o tym sądzicie.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Diablerist

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1502
  • Valpurgius?
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 24, 2007, 06:49:23 pm »

Wg mnie nie może. Tak samo jak Diana w Pojeździe nikogo nie uleczy.
Zapisane

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 24, 2007, 06:52:12 pm »

Hmmm... Z Dianą jest trochę inna sprawa i tutaj bym się zastanawiał - ona nie musi się ukryć po uleczeniu, ale nie może leczyć będąc ukrytą, a leczenie powoduje, że natychmiast się chowa. W tym momencie leczenie możnaby porównać do Tchórzostwa - jak nie może się schować, to nie może. Na Iluzji pisze inaczej - nie pisze, że efekt ten powoduje, że wojownik się chowa, tylko że musi się schować.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Skoq

  • phpBB Moderatorzy
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2819
  • Przeszywające Spojrzenie Szeryfa:)
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 27, 2007, 11:48:33 am »

Hmm - śliska sprawa - ale zgadzam się z Diableristem - Diana nie leczy jak się nie może ukryć, iluzja nie działa jak kolo jest w pojeździe - uważam że ukrycie jest tu warunkiem użycia zdolności/karty - na obu kartach jest "must" - jeśli Diana nie może się ukryć to nie może leczyć - fakt że leczenie MUSI się wiązać z ukryciem potwierdza wyjaśnienie - Thadeus Pallet vs Doctor Diana:
"Does THADEUS'S PALLET prevent cards like COWARDICE and such from having an effect? This would be interesting, because if cover was not allowed at all, then DOCTOR DIANA is going to have a problem.
THADEUS'S PALLET only prevents the Seek Cover action, it does not prevent going into cover by means of Special cards and abilities - DOCTOR DIANA would be able to go into Cover only when she uses her healing ability, she may still not Seek Cover".
Diana MUSI sie ukryć żeby leczyć - czyli nie mogłaby tego zrobić jakby była w pojeździe - zakładając ofkors że nie korzystamy z zasady o automatycznym wyjściu z pojazdu w momencie zmuszenia do ukrycia - i tak samo wydaje mi się że jest z Iluzją - gość w pojeździe nie może się ukryć nawet po tchórzostwie (bez głupiej ww. zasady naturalnie), nie może się ukryć po iluzji, czyli nie może użyć iluzji w ogóle... - co inni na to?

Zapisane
Berta Builder v 8.7 :D

Lapson

  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 458
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 18, 2009, 11:11:28 pm »

Pozwólcie że odejdę nieco od tematu - jak rozumieć: Any cards played during the combat are discarded? Np ktoś rzucił falę prawości a ja używam iluzji i walka się przerywa? Czy ta karta pozwala w pewien sposób grac wstecz? Bo skoro później były wyznaczone fazy na przerywanie walki gdzie dalej nic nie można zrobić to karta lekko traci sens.
Zapisane

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 18, 2009, 11:17:44 pm »

Iluzja, Kamienne Dłoni i Przebiegły Unik Mangusty, oraz Przewidzenie Ataku pozwalają grać wstecz, ale akurat nie na falę prawości :) Np - ktoś atakuje wojownika z Iluzją - ten nie przerywa walki wygląda na to, że spokojnie się obroni - przeciwnik rzuca Szaleństwo Bitewne i wtedy obrońca korzysta z Iluzji - walka jest przerwana po fazie przerywania walki, a Szaleństwo przepada.

Z falą prawości jest nieco inaczej - Falę prawości możesz rzucić do fazy przerywania walki i nie później. Jak już rzucisz - jedyne co można zrobić to skontrować tą kartę Zakłóceniami i podobnymi kartami - jeśli takiej kontry nie ma, to nie ma już też gościa z Iluzją i nic nie poradzi tutaj Mroczna Harmonia ;) Jak Fala wchodzi to walka jest przerwana. Podobnie z innymi kartami przerywającymi walkę - jak ktoś uprzedzi wojownika z Iluzją rzucajac Po namyśle - też nic nie poradzisz.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 06, 2011, 05:10:43 pm »

Skoqu napisał: "nie może się ukryć po iluzji, czyli nie może użyć iluzji w ogóle"

Też tak kiedyś myślałem ale po dyskusji ze Sztuczka i Grabieżcą już nie jestem taki pewien ;).
To jak ustalamy że wojownik który nie może sie ukrywać może użyć Iluzji czy nie?
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 06, 2011, 10:14:04 pm »

Nie widzę jakiegoś podobieństwa pomiędzy sztuczką/grabieżcą, a iluzją - na Iluzji pisze wyraźnie co może zrobić, ale kosztem ukrycia się - może, ale musi się ukryć. Nie może się ukryć - nie może użyć.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

Muleq

  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1965
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 07, 2011, 01:16:36 pm »

Analogia jest taka że dokładnie to samo pisałem w przypadku Sztuczki i Grabieżcy ale wtedy uważaliscie że mimo że wojownik nie może uzywac ekwipunku w Grabieżcy to może do niego wejsć ze Sztuczką. Dopiero Twoje ostatnie rozwiązanie mówiące że nie wojownik używa Sztuczki tylko Gracz kontrolujący ekwipunek rozwiązało problem.

Natomiast w kwestii Iluzji zgadzam sie ze nie można jej użyć jesli wojownik nie może sie ukrywać.
Zapisane
Konfederacja - 6,81% - WRESZCIE!! :)

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 07, 2011, 02:52:13 pm »

Nie napisałem nigdzie, że sztuczki używa gracz - gracz zagrywa i sztuczka działa i tyle. Analogii nie ma, bo nie ma zasady mówiącej o tym, że tak długo jak masz ekwipunek musisz robić wszystko żeby go używać. Równie dobrze możnaby powiedzieć, że do grabieżcy nie można wejść w pancerzu, bo zasadniczo pancerz działa non stop - tak samo jak sztuczka. Częścią działania Iluzji jest to, że wojownik musi się ukryć. Jeśli dostajesz coś w zamian za to, że coś musisz zrobić to nie wyłudzisz tego efektu inaczej. Tak więc niejako kosztem efektu iluzji jest ukrycie się.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

wybraniec22

  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 370
  • Znawca Sztuk - Zabijania
    • Status GG
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 04, 2012, 07:33:06 pm »

Pytam bo do konca nie rozumie tej karty.

1- karty uzyte podczas walki ktore znajdowaly sie w grze wczesniej (jak strefa walki, umocnienie) a nie "zagrane z reki" NIE ODPADAJA?

2- karty "zagrane z reki" uzyte podczas walki odpadaja? (jak moj wojownik zostal zaatakowany i za pomoca inspiracji wylozylem strefe walki bodz inna karte to one odpadaja?)

NA iluzji pisze "Any cards played during the combat" - rozumie przez to karty w pkt 2

3-  czy mozna cofnac iluzja zagranie kilku kart podczas walki przez przeciwnika jak np wycelowanie + sztuka+ ekwipunek?
Zapisane

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 04, 2012, 10:28:17 pm »

Na mój gust Iluzja działa tak, że wszystko co samo spada, spadnie i tak bez żadnego efektu bo walka została przerwana - czyli wszystkie specjalne typu Wycelowanie itp - walka się przerywa i karty specjalne oraz sztuka są odrzucane i nie odnoszą żadnego skutku. Teoretycznie walki przerwać już nie można w fazie modyfikacji, ale Iluzja może - wg mnie działa to tak samo jak Kamienne Dłonie czy Przebiegły unik. Nie cofa czasu, ale anuluje wszystko co zostało zagrane. Jak rzucisz Inspirację i wystawisz strefę - strefa zostanie po przerwaniu walki.
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

niua

  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 07, 2014, 05:29:23 pm »

Chciałbym wyjaśnić jak to jest z użyciem tej karty przez wojowników znajdujących się w ukryciu. Ponieważ właściwie nie zostało to w tym wątku jednoznacznie napisane.

Na karcie Doktor Diana (która została użyta jako argument w tej dyskusji) znajduje się napis: "If Diana is not in cover, you may spend one action to have her heal any wounded Doomtrooper in play"   został tu użyty tak zwany TRYB WARUNKOWY który jednoznacznie wskazuje że tylko nie ukrywająca się Diana może uleczyć żołnierza zagłady.
 Jednakże ! jeśli przyjrzymy się karcie Iluzja to dostrzeżemy że NIGDZIE na tej karcie nie jest napisane że ukrywający się wojownik nie może użyć tego daru! Nie użyto tu zastosowanego na Dianie TRYBU WARUNKOWEGO z czego wynika że nie ma podstaw do twierdzenia wojownik znajdujący się w ukryciu nie może użyć daru.
Na iluzji napisane jest tylko że wojownik musi po użyciu karty ukryć się jednakże nie oznacza to że wojownik znajdujący się już w ukryciu nie może tego daru użyć.

Innymi słowy:
Aby stwierdzić że ukrywający się wojownik nie może użyć karty Iluzja powinien się na niej znajdować napis "If warrior is not in cover he may...." a taki napis na karcie nie występuje :D

Co do wojownika w pojeździe trudno jest mi jednoznacznie się wypowiedzieć na razie ponieważ pozmienialiście zasady gry dotyczące pojazdów:), także nie do końca wiadomo do czego się odnieść(bedę to analizować w przyszłości) :P, bardziej chodzi mi aktualnie o wojowników znajdujących się w ukryciu. Jednakże w przypadku gdyby np Toshiro-heretyk otrzymał tę kartę i chciał jej użyć... moim zdaniem nie będzie miał takiej możliwości ponieważ w przeciwieństwie do wojownika ukrywającego się Toshiro wcale nie posiada zdolności ukrywania się.

uff modyfikowałem tego posta osiemnaście razy :D ale chyba w końcu udało mi się zawrzeć to co istotne :P
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2014, 07:25:34 pm wysłana przez niua »
Zapisane
... A WTEDY NADEJDĄ WIELKIE GADY I SPUSTOSZĄ ZIEMIĘ OGNIEM I FURIĄ !!!

pretorianstalker

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5483
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 08, 2014, 01:25:57 am »

"[...] and this warrior must immediately go into cover". Jeśli nie może to nie spełnia zasadniczo wymogów karty, więc raczej nie skorzysta. Nie może już znajdować się w ukryciu bo wtedy nie będzie mógł natychmiast się ukryć. Must to must - nie przeskoczysz raczej, ale ktoś może mieć inne zdanie ;)
Zapisane
-Odmień "archiwum".
-No daj spokój.
-Odmień, no...
-Weź się tato.

niua

  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
Odp: Iluzja
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 08, 2014, 02:28:00 am »

Pretor:

przecież to samo napisałem powyżej "wojownik musi natychmiast się ukryć"

ale to że nie ukryty wojownik musi natychmiast się ukryć nie jest jednoznaczne z tym że ukrywający się wojownik nie ma prawa użyć daru. Z opisu jasno to wynika: Uff jeszcze raz:
Doctor Diana:  "If Diana is not in cover, you may...." TRYB WARUNKOWY
Ilusion: "[...] This warrior may cancel a combat it's in at any time . [...], and this warrior must immediately go into cover[...]' BRAK TRYBU WARUNKOWEGO

różnica w opisie na tych dwóch kartach jest widoczna na pierwszy rzut oka :), tak jak pisałem wyżej gdyby to było tak jak Ty piszesz opis na Iluzji musiałby być taki "If warrior is not in cover he may cancel a combat it's in at any time...." 
stwierdzenie że nie ukryty wojownik musi natychmiast się ukryć jest jednoznaczne z tym że ukrywający się wojownik nie ma prawa użyć daru jest NADINTERPRETACJĄ,  jedyne czym się kieruje tutaj to czytanie ze zrozumieniem :) Nic nie broniło Twórcom gry umieścić na Iluzji napis "If warrior is not in cover he may cancel a combat it's in at any time...." jednakże nie zrobili tego.

kurczę  >:( , tak naprawdę problem polega też na tym (co w doom trooperze występuje dość często niestety  :-[ ) że opis na Iluzji jest nie dokładny, także wydaje mi się że nie możliwe jest na 100% zdecydować która wersja jest słuszna :) ... w takich sytuacjach ja osobiście zawsze decyduje się na wariant który nie stanowi "ułatwienia" dla gracza więc wychodziłoby na to że jednak nie można użyć tej karty będąc w ukryciu. Tylko że to już jest takie dodatkowe kryterium a bazując na logice i czytaniu ze zrozumieniem to każde ze stanowisk będzie miało swoją słabą stronę.
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2014, 03:52:11 am wysłana przez niua »
Zapisane
... A WTEDY NADEJDĄ WIELKIE GADY I SPUSTOSZĄ ZIEMIĘ OGNIEM I FURIĄ !!!